poniedziałek, 23 listopada 2015

Jak otrzymać nawet 1520,26zł? IKZE jest kluczem

Zbliża się koniec roku, warto więc pomyśleć o optymalizacji podatkowej. Dla zwykłego Kowalskiego, nie ma zbyt wielu możliwości skorzystania z ulg podatkowych, jest jednak opcja upieczenia dwóch pieczeni na jednym ogniu - obniżenia podatku i oszczędzenia na emeryturę.

IKZE - Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego.Co to jest IKZE?
Jest to forma indywidualnego, dobrowolnego oszczędzania na emeryturę w ramach III filaru, powiązana z ulgami podatkowymi. Ta krótka definicja nie zachęca do skorzystania, ale wyjaśnia wszystko.

IKZE jest dobrowolne czyli można je założyć lub nie, działa w ramach III filaru emerytalnego czyli w odróżnieniu od OFE lub ZUS mamy pełen dostęp do środków w nim zgromadzonych. Ulgi podatkowe w przypadku IKZE są 2:

  1. wszystkie zyski zwolnione są z tzw. podatku Belki jeśli środki wypłacimy po osiągnięciu wieku 65 lat oraz pod warunkiem dokonywania wpłat 5 różnych latach kalendarzowych (wysokość wpłat nie ma znaczenia)
  2. wypłata podlega zryczałtowanemu podatkowi 10%, podczas gdy normalnie płacimy 18% lub nawet 32% gdy wpadniemy w 2 próg podatkowy


Jak to działa w praktyce?
Wystarczy założyć produkt w ramach IZKE, może to być lokata, polisa ubezpieczeniowa, rachunek maklerski lub fundusz inwestycyjny.
Następnie należy wpłacić pieniądze na nowo założony rachunek. Niestety maksymalny limit wpłat na 2015 rok to  4750,80 zł.
I to wszystko aby skorzystać z ulgi podatkowej. Nie musimy nic "kupować" ani zakładać lokat a i tak możemy odliczyć tą wpłatę od podstawy opodatkowania. Oczywiście to nie jest zbyt optymalne dlatego polecam jednak te pieniądze zainwestować w jakiś produkt.

Dla osób, które nie chcą ryzykować najlepsze będzie konto oszczędnościowe. Niestety jedynym ogólnopolskim bankiem mającym IZKE w formie konta oszczędnościowego jest ING zapewniający oprocentowanie 1% w skali roku. Pamiętajmy jednak, że ten 1% generuje więcej odsetek niż 1% na zwykłej lokacie, ze względu na zwolnienie z podatku Belki. Konto IKZE w ING można mieć jako konto dodatkowe do rachunku rozliczeniowego lub oszczędnościowego. Osobiście polecam OKO czyli Otwarte Konto Oszczędnościowe, które jest bezpłatne i przy okazji nieźle oprocentowane. Aby je założyć kliknij tutaj.

Jeśli chcesz zaryzykować bardziej, ale też i uzyskać szanse na większe zyski, możesz wybrać Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych np. Nationale Nederlanden investment partners, które ma bardzo dobre opinie, ale osobiście ni dane mi było z niego skorzystać. IKZE w NN możecie założyć tutaj.

Osobiście wybrałem najbardziej ryzykowną opcję czyli rachunek maklerski. Mam go od 3 lat w BDM, który pobiera tylko prowizję za transakcje czyli kupno/sprzedaż papierów wartościowych.
Nie są to najniższe prowizje na rynku, ale w przypadku IKZE nie ma to większego znaczenia. Po prostu nie robię jednorazowych transakcji na kwotę mniejszą niż 1500zł, aby zminimalizować prowizję. Konto w BDMie możecie założyć tutaj. Sam temat oszczędzania na giełdzie to temat na wiele wpisów.

No dobrze, ale gdzie tutaj jest 1520zł z tytułu posta? Ano poniżej znajdziecie tabelkę. Osoby znajdujące się w 2 progu podatkowym, wpłacają na emeryturę 4750,80zł i "otrzymują" zwrot podatku w kwocie 1520,26zł.

Jak widać gra jest warta zachodu. Osobiście gorąco polecam IKZE. Bardzo obszerne informacje o tym rozwiązaniu znajdziecie na blogu www.mojaprzyszlaemerytura.pl

1 komentarz:

  1. Co według Was będzie lepsze do oszczędzania na emeryturę - IKZE czy bardziej konto oszczędnościowe, założone w jakimś banku. pozdrawiam Karol z Banki24

    OdpowiedzUsuń

Powiadamiaj mailem

Obserwuj poprzez email

Obserwatorzy